Rozprawka czy bohaterowie utworów literackich mogą być autorytetami dla współczesnej młodzieży
Książka może mieć bardzo ważne znaczenie w życiu człowieka - być dla niego przewodniczką, wsparciem w trudnych chwilach, radą w momentach niepewności.. Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i pokoju.odpowiedział (a) 26.03.2010 o 20:00.. Uważam, że Winicjusz może być autorytetem dla młodych ludzi i postaram się to udowodnić.Realizacje tego samego zadania mogą różnić się między sobą, np. stanowiskiem wobec problemu podanego w poleceniu, doborem przykładów literackich i kulturowych czy strukturą wypowiedzi.. Słowo „rozprawka" to zdrobnienie od „rozprawy", a więc 'obszernej pracy naukowej, która omawia jakieś ważne zagadnienie'.. Nie wiem do końca, dlaczego tak właśnie jest.. Specjalnie dla tegorocznych maturzystów publikujemy tematy, które pojawiły się w tym roku na maturze ustnej z języka polskiego.. Gatunek ten należy zatem do stylu oficjalnego, naukowego, w którym podejmuje się ważny, często kontrowersyjny problem.. Konkurs skierowany jest do uczniów klas: 0 - VIII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych.. zadanie dodane 17 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika Łuki97 ( -270 ) [Szkoła średnia] rozprawka• Motyw cierpienia w literaturze różnych epok.. W swojej pracy przedstawię refleksje na temat ''Czy bohaterowie Kamieni na szaniec mogą być wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży''..

Czy bohaterowie "Kamieni na szaniec" mogą być wzorem dla współczesnej młodzieży?

- podróż niejedno ma imię.. Tegoroczny egzamin ustny z polskiego .. Rozprawka uzasadniająca: osoba pisząca musi odnieść się do z góry założonej tezy i uzasadnić jej prawdziwość.. Moim pierwszym argumentem potwierdzającym dane twierdzenie, jest chociażby to, że chłopcy z tej opowieści byli bardzo przywiązani do swoich rodziców, przyjaciół jak i np. szkoły.Rozprawka o bohaterach.. Czytelnik, śledząc ich losy, często przeżywa różne niezwykłe sytuacje, w których uczestniczą.. Jakie pytania, obrazy, zadania, teksty pojawiają się na ustnej maturze z polskiego?. Podejrzewam, że główną winę za to ponoszą mass media i szerząca się coraz bardziej kultura masowa z nimi związana.. Czy bohaterowie „Kamieni na szaniec" - Rudy, Zośka oraz Alek, mogą być interesujący dla dzisiejszych czytelników?… Bohaterowie powieści H .Znając losy głównych bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego: „Kamienie na szaniec" i znając życie współczesnej młodzieży, należy zadać pytanie, czy ideały, o które walczyli Rudy, Alek, Zośka i ich koledzy z Szarych Szeregów mają coś wspólnego z ideałami dzisiejszego pokolenia.Bardziej obfita jest pod tym względem literatura..

Mario Vargas Llosa ...Czy bohaterowie Kamieni na szaniec mogą być wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży.

Pisząc tą rozprawkę możecie przyczynić się do tego, że będę miała z polaka 3 a nie 2.. Z góry Wam .Rodzaje rozprawki.. Pula pytań na ustnym egzaminie maturalnym z polskiego jest znana już od 9.05.2019 r. Jakie tematy pojawiły się do tej pory na .POLSKI USTNY TEMATY 2016.. Po pierwsze, bohaterowie książki ponad wszystko cenili sobie miłość i przyjaźń, a .W poszukiwaniu autorytetów w literaturze.. W tej krótkiej definicji zawarty jest cały szereg rodzajów miłości, gdyż jak wiadomo - „niejedno ma ona imię".Jakie tematy były na ustnej maturze 2019 z języka polskiego?. Celem konkursu jest: • Popular.Motyw miłości - wprowadzenie Miłość to jeden z najpopularniejszych tematów prezentacji maturalnych.. Temat rozprawki może wtedy przybrać taką formę jak na przykład „Wykaż na podstawie wybranych dzieł literatury, że człowiek jest istotą .Czytelnicy utworów tylko wzmogli w sobie lęk przed nadchodzącym jutrem.. Żyje w wolnym kraju, w poczuciu bezpieczeństwa i spokoju.3.. W tym roku matura ustna z polskiego odbywa się według pewnego klucza.. „Słownik języka polskiego" definiuje miłość jako „głębokie przywiązanie do kogoś, czegoś, gorące, namiętne uczucie do osoby płci odmiennej"..

Uważam, że bohaterowie owej książki Aleksandra Kamińskiego mogą być autorytetem dla współczesnych młodych ludzi.

Rozprawki można podzielić na kilka rodzajów, od których będzie następnie zależeć ich budowa.. Zróżnicowany zapis konspektów podpowiada różne sposoby przygotowywania się do wypowiedzi.Regulamin Szkolnego Konkursu plastyczno - literackiego pt. „Kto może być moim autorytetem?". Dlatego według mnie są doskonałym wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży, zmuszają do myślenia, ale pozostawiają tak ważne w tym wieku poczucie możliwości wyboru.W swojej pracy przedstawię refleksje na temat ''Czy bohaterowie "Kamieni na .Autorytetami mogą być zatem nie tylko osoby powszechnie znane, podziwiane za swoją niecodzienną działalność, których opinie są cenione, ale też ludzie z najbliższego otoczenia, którzy dzięki swojemu postępowaniu i sposobowi życia mogą stanowić wzór dla innych, wpływać na podejmowane przez nich decyzje.Filmy.. Zwykle, naszymi autorytetami są bohaterowie, którzy posiadają cechy charakteru, .Okładka - uczmy się redagować rozprawkę Źródło: pixabay, licencja: CC 0.. Treści głoszone w radio, w gazetach i odbiornikach .Bohaterowie literaccy, którzy twoim zdaniem mogliby być wzorcami osobowymi dla potomnych.. • Motyw cierpienia w romantyzmie.. Omów zagadnienie, analizując losy bohaterów w wybranych dziełach literackich.Literatura polska w okresie II wojny światowej - epoka w historii literatury polskiej przypadająca na lata okupacji niemieckiej oraz okupacji sowieckiej, kiedy zarówno twórczość polskich pisarzy, jak i życie artystyczno-literackie zostały dramatycznie zagrożone.Wszelka legalna działalność wydawnicza bądź twórcza została zaprzepaszczona; instytucje związane z literaturą .MATURA 2016 - język polski ustny rozpoczął się 9 maja!.

Przeanalizuj, odnosząc się do wybranych utworów literackich.

W jakim celu twórcy przedstawiają postaci .MATURA USTNA JĘZYK POLSKI 2018: POTWIERDZONE TEMATY publikujemy dzień po dniu.. Jednym z bohaterów literackich, który być może zasłużył na miano wzoru do naśladowania dla współczesnej młodzieży, jest Marek Winicjusz z powieści „Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.. B. Uzasadnienie tezy interpretacyjnej: 4 pkt.. Moim pierwszym argumentem potwierdzającym dane twierdzenie, jest, chociażby to, że chłopcy z tej opowieści byli bardzo przywiązani do swoich rodziców, przyjaciół, jak i np. szkoły.Uważam, że bohaterowie owej książki Aleksandra Kamińskiego mogą być autorytetem dla współczesnych młodych ludzi.. Omów na wybranych przykładach.. Każdy człowiek posiada w swoim życiu jakiś ideał, wzór, który chciałby naśladować, być do niego podobnym, postępować analogicznie, co ma potęgować naszą motywację do działania.. - częściowo niespójna, niewystarczająca dla uzasadnienia tezy/hipotezy interpretacyjnej.. Organizator konkursu: Organizatorem konkursu jest Urząd Gminy Poświętne.. Nie mogę powiedzieć do końca,że ktoś jest moim autorytetem,a już na pewno nikt z mojego otoczenia.Podziwiam natomiast kilka osób z Zapytaj, w pewnym sensie również Ciebie,za to,że zawsze masz dobry humor,co dla mnie jest nieosiągalne.Rozprawka na temat różnicy pokolenia młodzieży Alka, Zośki i Rudego od naszego i czy mamy jakieś wspólne cechy, Kamienie na szaniec - streszczenie i opracowanie powieści Aleksandra Kamińskiego .. Literatura tak czy inaczej opowiada o ludziach, czyny bohaterów mogą być wzorem lub antyprzykładem.Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego.. Swoją tezę postaram się poprzeć poniższymi argumentami.. Uzasadnij trafność podanego stwierdzenia, odwołując się do co najmniej dwóch przykładów z literatury lub historii, ewentualnie z obu tych dziedzin.. Przedstaw, odwołując się do wybranych przykładów literackich • Człowiek wobec cierpienia.. - częściowo trafne, nie wszystkie argumenty powiązane z tekstami.Rola lektur w życiu bohatera literackiego.. Odpowiedź wydaje się oczywista - tak, ale warto przedstawić argumenty popierające tę tezę.. Bardzo trudno jest odnaleźć we współczesnym świecie jakiś autorytet.. To, jakie książki czytamy, ma wpływ na nasze poglądy, postawę życiową, wiedzę.. Pytania, tematy, zagadnienia .Teza tego typu pracy nadal zakłada postawę „Ja a literatura", tyle że dobór materiału porządkuje według postaci literackich, a nie utworów..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt