Antygona ginie ale klęskę ponosi kreon rozprawka
Zarówno Antygona jak i Kreon mieli jakieś swoje racje, ale jak widać dążenie każdego nich do swojego celu skończyło się źle dla wielu osób.. Moim zdaniem zakaz pochówku Polonika był błędem.Stwierdzenie ''Antygona ginie ale klęskę ponosi Kreon '' według mnie oznacza to, że pomimo iż Antygona zmarła ale zmarła ze świadomością że postąpiła zgodnie ze swoim sumieniem.. W rozwinięciu zauważamy, że przyczyną zachowania Antygony.. Rozwiązania.. Jest przekonana o słuszności swojego czynu, toteż nie obawia się śmierci.. Kocha ją i nie chce, by ginęła.. On jednak sprowadza na nich nieszczęścia i śmierć.. Uwaga!. Rozprawka.. Artysta przedstawia ich antagonistyczne podejście do jednej sprawy - grzebania zwłok Polinejkesa.. Tytułową bohaterką jest Antygona, która kierując się sercem i obowiązkiem religijnym, pragnęła pogrzebać zmarłego brata.Plik rozprawka antygona ginie ale kleske ponosi kreon.pdf na koncie użytkownika jnogueira426 • Data dodania: 21 mar 2016W tragedii pt. „Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na dotkliwą karę.Hajmon (w niektórych przekładach Antygony Haimon) - syn Kreona, zakochany w Antygonie, prosi ojca, by zmienił decyzję w jej sprawie..

TAGI: Sofokles Antygona rozprawka.

Antygona jest tytułową bohaterką dramatu antycznego poety Sofoklesa.. Dlatego w tej rozprawce postaram się dowieść słuszności następującej tezy: „Antygona ginie, a Kreon ponosi klęskę".Kreon ponosi kleke moralna, poniewaz ginie Antygona, ktora byla z nim spokrewniona.. Mamy tutaj klasyczny przyklad scierajacych sie 2 racji z ktorej zadna niemoz…Kreon mógł, zmienic swoje rozkazy.. Racje serca i racje rozumu - rozpatrz konflikt między Antygoną a Kreonem.W wymiarze ziemskim zarówno Antygona, jak i Kreon ponoszą klęskę.. Zadanie jest zamknięte.. Kreon zaś, jako te, który kierował się ludzkimi prawami, dostał drugą szanse odnalezienia drogowskazu swojego życia.W tragedii pt. " Antygona " autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na dotkliwą karę.Jedną z zasad tragedii antycznej jest konflikt dwóch racji, z której żadna nie zwycięża.. Wszystko to prowadzi do klęski Kreona - stracił najbliższych, został sam i musi żyć ze świadomością, że doprowadził do śmierci tych, których kochał.Jak to napisać?.

Forma - rozprawka.

Racje serca i racje rozumu - rozpatrz konflikt między Antygoną a Kreonem.. Antygona traci życie dla zasad, których postanawia bronić, natomiast Kreon traci najbliższą rodzinę i zaufanie poddanych.. 1.Antygona musiała stać na straży honoru swojej rodziny.. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.. Nie inaczej jest w Antygonie Sofoklesa.. Antygona, królewna tebańska, jest oczywiście nie jedyną postacią, którą spotyka marny los, właściwie mało kto przeżywa dramat.. Według mnie żadna z tych postaw nie jest w pełni godna do naśladowania.Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa.,,Balladyna .antygona ginie ale klęskę ponosi kreon antygona ginie ale klęskę ponosi kreon .. samotność bogów rozprawka samotność bogów rozprawka wyjaśnij na czym polega realizm opisu w tym fragmencie iliady poezja jako budowa o czystej formie czytanie ze zrozumieniem odpowiedziNa pewno kocha swojego syna, Hajmona, ale kiedy ten prosi go o łaskę dla Antygony, jako jego przyszłej żony, Kreon hardo odpowiada, że Antygona nie jest godna miłości Hajmona, a tym bardziej niegodna, by zostać jego żoną..

Jest problem, trzeba go rozwiązać, a najlepiej do tego nadaje się rozprawka.

Po rozmowie z Tejrezjaszem każe uwolnić Antygonę i chowa zwłoki Polinejkesa.Zobacz 2 odpowiedzi na pytanie: kto pomoze w rozprawce "antygona gine ale kleske ponosi kreon"?Antygona i Kreon to równorzędni bohaterowie, tragiczni, ponoszą klęskę.. Śmierć Antygony pociąga za sobą śmierć Hajmona, ta z kolei powoduje śmierć Eurydyki.. Choć wie, że popełnił błąd, nie może już naprawić wyrządzone krzywdy.Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb.. Ważniejsze były dla niej boskie idee.. Jest ona ucieleśnieniem ufności w boską sprawiedliwość oraz stalowej determinacji.. Jednak umarły był zdrajcą ojczyzny i Kreon, król Teb, przestrzegając prawa ziemskie, kierując się rozumem oraz dobrem państwa, rozkazał pozostawić go bez pochówku.. Podobne zadania.Antygona ginie, ale klęskę ponosi Kreon Kreon i Antygona są to główne postacie Antygony - tragedii Greckiej Sofoklesa.. Chciała być wierna niepisanemu, odwiecznemu i trwałemu prawu boskiemu oraz czuła się w obowiązku pogrzebać zwłoki zmarłego, aby nie zostać zhańbiona, a dusza mogła zaznać wiecznego spokoju w Hadesie.. Nakazuje niemal Hajmonowi, by pogardzał Antygoną jak wrogiem królestwa.W dramatach, które weszły do literackiego kanonu, ginie wiele bohaterów i przeważnie są to m.in. ci tytułowi..

Ginie samobójczą śmiercią.Kreon ponosi druzgocącą klęskę tak jako głowa rodziny jak i jako władca.

W tragedii Sofoklesa „Antygona", został przedstawiony konflikt między sprzecznymi racjami.. Kreon był władca, który kierował się rozumem, zaś Antygona sercem.. Tyran wydał zakaz pochówku, natomiast siostra najeźdźcy za wszelką cenę dąży do wypełnienia tradycji.Antygona musi wybierać pomiędzy prawem boskim (pochowaniem brata zgodnie z zasadami religijnymi) i prawem ludzkim (postępowanie zgodnie z prawem ustanowionym przez człowieka, Kreona); z kolei Kreon albo będzie postępował zgodnie z wydanym rozkazem (kto pochowa zdrajcę, zginie) albo zostanie okrzyknięty królem, który prawo nagina do własnych potrzeb (Antygona jest jego krewną).Antygona ginie, ale klęskę ponosi Kreon - ustosunkuj się do tego stwierdzenia.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.antygona ginie ale klęskę ponosi kreon antygona ginie ale klęskę ponosi kreon .. samotność bogów rozprawka samotność bogów rozprawka wyjaśnij na czym polega realizm opisu w tym fragmencie iliady poezja jako budowa o czystej formie czytanie ze zrozumieniem odpowiedziPostawa Kreona dowodzi nam czasem jednak warto ustąpić, przyjąć czyjeś Zdanie, albo chociaż dojść do kompromisu.. Będąc mężem i ojcem, powinien chronić najbliższych.. Bohaterowie kierowali się zupełnie innymi uczuciami.. Ale jego prośby kierowane do ojca nie mają na celu jedynie ocalenia ukochanej - Hajmon przewiduje bunt poddanych przeciw władcy tyranowi.. Przyjrzyjmy się teraz zachowaniu samego Kreona.W formie rozprawki ustosunkowuj sie do stwierdzenia "Antygona ginie ale klęskę ponosi Kreon " pomocy potrzebuje to na jutro :) Zgłoś nadużycie.. W „Antygenie" Sofoklesa pojawia się konflikt pomiędzy Antygona, córką Edypa a siostrą Polinejkesa, Eteoklesa i Ismeny a Kreonem, królem Teb i bratem Jokasty.. Wie, że po drugiej stronie zostanie powitana z honorami jako ta, która wypełniła boskie przykazania.Jednak umarły był zdrajcą ojczyzny i Kreon, król Teb, przestrzegając prawa ziemskie, kierując się rozumem oraz dobrem państwa, rozkazał pozostawić go bez pochówku.. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt