Wypracowanie z siłaczki
W tych wszystkich utworach Żeromski sięga po techniki pisarskie modne w epoce modernizmu: impresjonizm i naturalizm.Wypracowanie - charakterystyka Stanisławy Bozowskiej, Siłaczka.. Okazuje się wręcz zaprzeczeniem siły, zdrowia i wytrzymałości, cech kojarzonych z siłaczami.Główną bohaterką "Siłaczki" Stefana Żeromskiego jest Stanisława Bozowska.. Zaczął ze mną rozmawiać jak ze starą, dobrą .Opis Obrzydłówka z „Siłaczki" Żerosmkiego.. Wypracowanie zawiera 379 wyrazów.. Zaraz po ukończeniu nauki medycyny dr Obarecki osiedlił się w Obrzydłówku, gdzie uczył higieny i udzielał pomocy medycznej za bardzo niską cenę.Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.. Ten pierwszy jest lekarzem w Obrzydłówku, jako student był bardzo biedny:Bohaterowie „Siłaczki" Stefana Żeromskiego odnoszą zarówno sukces, jak i ponoszą porażki.. Stasia mieszkała w .. A może - jako lekturę uzupełniającą - czytałeś Wierną rzekę?. Początkowo zarabiała udzielając korepetycji jako guwernantka, a w późniejszym czasie przeniosła się do wsi pod Obrzydłówek, gdzie pracowała jako nauczycielka.. Rutyna.. Po latach nie miał już sił, pogłębiała się jego samotność, poczucie odosobnienia.Siłaczka Żeromskiego - praca jest ważną wartością, określa sens życia - ale pod warunkiem, że jest pracą wolnego człowieka..

Nie był w najlepszym nastroju, zamknął się w swoim gabinecie i zaczął...Całe wypracowanie →Opis Obrzydłówka z „Siłaczki" Żerosmkiego.

Tytuł może wydawać się mylący.. W książce występuje jedynie dwóch bohaterów; Stanisława Bozowska oraz Paweł Obarecki.. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Otoczenie stało się wrogie dla niego, popadł w konflikt z aptekarzem i felczerami.. Prosi on doktora, aby ten niezwłocznie jechał z nim do chorej nauczycielki.. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:Stefan Żeromski - Siłaczka - Miejsce akcji, czas akcji, bohaterowie Dominika Grabowska 25 sierpnia, 2013 I Gimnazjum , język polski No Comments Czas akcji utworu Stefana Żeromskiego Siłaczka :Głównym tematem „Siłaczki" jest wierność ideałom i obowiązkom oraz wynikające z niej różne postawy ludzkie wobec trudności życia.. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Mimo ciężkich warunków pogodowych, Paweł postanawia jechać do chorej.Określenie może wydawać się również przewrotne i ironiczne, w końcu "siłaczka" ta jest tak naprawdę słaba, zwłaszcza, gdy umiera wyniszczona chorobą..

Była altruistką.problematyka siłaczki żeromskiego „Siłaczka", wypracowanie - opracowanie opowiadania Stefana Żeromskiego Tekst stanowi omówienie i analizę opowiadania „Siłaczka" autorstwa Stefana Żeromskiego.

Najpierw leczył ich, dawał lekarstwa, a później przestał przejmować się ich losem.. Żeromski zestawia ze sobą na zasadzie kontrastu dwie postawy moralne.. Z noweli dowiadujemy się, iż bohaterowie znali się w młodości, doktor Paweł był nawet zakochany w pięknej Stanisławie.. Na podstawie zachowań postaci, można określić czy,,wygrali" lub,,przegrali" Np. ze swoim życiem, na podstawie ich zmiany charakteru lub planami na przyszłość, które z błahych .Początkowo z cierpliwością usuwał skutki agresji tych ludzi z elity, wprawiał szyby do powybijanych okien, nie zwracał uwagi na groźby i szykanowanie, rozdawał leki za darmo i cieszył się swoją bezinteresowną pomocą.. Nagle, ku mojemu zaskoczeniu miejsce obok zajął Jack, chłopak z 2 klasy liceum.. "Siłaczka" - jeden z wcześniejszych utworów Stefana Żeromskiego - ukazała się po raz pierwszy w czasopiśmie "Głos" w 1891 roku.. Obrzydłówek Jest to prowincjonalne miasteczko w którym rządzą:Felczer,aptekarz i ludzie niewykształceni którym zależy tylko na powiększeniu swojego majątku.Obrzydłówek nie należy do najpiękniejszych miejsc.Juz od samego przyjazdu Obarecki czuje .Paweł Obarecki jest jednym z głównych bohaterów opowiadania Stefana Żeromskiego pt. „Siłaczka"..

Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:W czasie, gdy powstawała „siłaczki" dwoje biedaków przymierających głodem w Paryżu zmieniło również świat: Maria i Piotr Curie.Panna Bozowska jest bardzo podobna do Marii Curie- Skłodowskiej, mdlejącej z głody podczas swych eksperymętów naukowych.

Jest postacią negatywną.. Kobieta chorowała już dłuższy czas, ale teraz jej stan wyraźnie się pogorszył.. Sukces osiągnęła dzięki ciężkiej, niestrudzonej pracy.. Marzenia o studiach w Zurychu porzuciła na rzecz pracy wśród wiejskich dzieci.. Obrzydłówek Jest to prowincjonalne miasteczko w którym rządzą:Felczer,aptekarz i ludzie niewykształceni którym zależy tylko na powiększeniu swojego majątku.Obrzydłówek nie należy do najpiękniejszych miejsc.Juz od samego przyjazdu Obarecki czuje .Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.. A przecież marzenia to najpiękniejsze zjawisko, pojawiające się w naszych umysłach.. Bozowska była kobietą, która poświęciła swoje całe życie na rzecz pomagania ubogim, szerzenia wiedzy wśród ludności wiejskiej.. Popada w marazm i tryb szarej egzystencji.. Akcja utworu toczy się w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku.Pewnego zimowego wieczoru, do jego domu przybywa chłop z pobliskiej wioski.. Głównymi bohaterami wspomnianego opowiadania są dwie osoby: lekarz Piotr Obarecki oraz młoda nauczycielka Stanisława Bozowska.Z opowiadań wymień Siłaczkę, Rozdziobią nas kruki, wrony…, Zmierzch.. Charakterystyka Stanisławy Bozowskiej, tytułowej „Siłaczki", S. Żeromskiego (gimnazjum)..

Nie był w najlepszym nastroju, zamknął się w swoim gabinecie i zaczął… Całe wypracowanie →Siłaczka" to jeden z tych charakterystycznych utworów Żeromskiego, w których szczególnie jaskrawo zostaje przedstawiony problem niezawinionej ciemnoty i ubóstwa chłopstwa polskiego; problem tym bardziej palący, że spotykający się z obojętnością większej części inteligencji, czyli tej warstwy społecznej, która powinna inicjować i przeprowadzać zmiany w społeczeństwie.Z biegiem lat zmienia się ludzka mentalność.

Sądzę, że swoją pracą udowodniłam słuszność tezy, iż warto być siłaczką.. Głównymi bohaterami są Paweł Obarecki i Stanisława Bozowska.. Oboje należeli do kręgu idealistów, marzących o rozwoju społeczeństwa polskiego i podniesieniu cywilizacyjnego poziomu warstw niższych.Tytułowa Siłaczka to właśnie Stasia Bozowska.. Tytuł .. "Siłaczka" jest opowiadaniem Stefana Żeromskiego, który polemizuje w nim z założeniami głoszonymi przez pozytywizm, czyli pracą u podstaw, pracą organiczną, bezinteresowną pomocą.. Miejsce od okna, kolana pod brodę, słuchawki w uszach i wzrok zatrzymany na oddalonym horyzoncie.. Pawel Obarecki jest przykładem człowieka, który ponosi życiową i moralną klęskę.. Ukończyła ona gimnazjum w Warszawie.. "Siłaczka" stanowi próbę rozliczenia się z pozytywistycznymi ideałami pracy u podstaw.. Należy dążyć do wyznaczonych sobie celów.Gdy w końcu usłyszałam ten okropny klakson, niechętnie podreptałam na sam koniec autobusu.. O emocjonalnym stosunku do podjętego tematu świadczą, zanotowane w "Dziennikach", słowa pisarza: "Pisałem "Siłaczkę .Akcja ,,Siłaczki" rozgrywa się w ciągu kilkunastu godzin.. Pierwowzorem postaci literackiej była znana działaczka oświatowa, Faustyna Morzycka..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt