Rozprawka czy antygona miała rację sprzeciwiając się kreonowi
Mówi o sobie, że jest "klątwą brzemienna" i chyba spodziewa się, że przyjdzie jej umrzeć.. Wybiera modlitwę o przebaczenie i pozostaje wierna nakazowi władcy.. Oby dwoje też srogo zapłacili za swoje czyny.. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.Rację miał Kreon czy Antygona?. Jako władca nie może pozwolić, by ktoś podważał jego autorytet .Z moich powyższych rozważań wynika, że i Antygona i Kreona mają rację.. Spór ten później przerodzi się w prawdziwą walkę i zakończy się tragedią.. Kreon, jest królem Teb.Władzę objął po śmierci Polinejkesa i Eteoklesa, braci Antygony.Czy Antygona miała racje sprzeciwiając się woli Kreona?. Nie należy zapominać również o tym, że ciało zmarłej osoby należy pogrzebać z należnym mu szacunkiem i nie dopuścić do tego, aby stało się żerem dla dzikich zwierząt.Antygona wolała sprzeciwić się zakazowi Kreona, niż narazić się na gniew bogów.. Trudno mi w tej chwili jednoznacznie sprecyzować pogląd wobec tego problemu.. W poniższej pracy przedstawię swoje argumenty dotyczące sprawy.. Lud pochwalał to co zrobiła, lecz ze strachu przed Kreonem bali się do tego przyznać.. Według wierzeń ludzi z tamtych czasów każdy, nawet najgorszy zbrodniarz, miał prawo do godnego pochówku.. Antygona uznaje taką postawę za maskowane tchórzostwo.. Uważam więc ze ciezko jest ocenic które z nich ma racje ponieważ każde reprezentuje dwa inne prawa otóż Kreon prawa świeckie które sa dla niego świętością a zlamanie ich najgorsza .Zadanie: rozprawka na temat czy antygona miała rację, podejmujac decyzje o pogrzebaniu zwłok brata Rozwiązanie: konflikt tragiczny, z jakim mamy do czynienia w antygonie , dotyczy antygony i kreona budziDrugi model rozprawki (obowiązujący przy rozprawkach z hipotezą) 1..

... że Antygona miała być przyszłą synową władcy.

W starożytnej tragedii jest to element, który stanowi istotę akcji dramatu.. Zarzewiem tego konfliktu stał się zakaz wydany przez władcę.. Wydał swój nakaz po to, by rozróżnić obu zmarłych braci: zdrajcy Polinejkesa i obrońcę miasta Eteoklesa.. Świat prawd boskich, który tak dobrze rozumiała Antygona jest w Kreonie głęboko ukryty.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.. Uważam, że w znacznej mierze za tragedię odpowiada Antygona.. Dlatego w tej rozprawce postaram się dowieść słuszności następującej tezy: „Antygona ginie, a Kreon ponosi klęskę".. Gdyby jednak postąpiła inaczej może ominęła by ją śmierć, ale z pewnością nie kara boska.. Spór toczył się o pogrzebanie Polinejkesa,brata Antygony.. Antygony, czy Kreona?. Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.. Antygona czy Kreon?. W tragedii Sofolkesa „ Antygona „, poznajemy bohaterów Kreona i Antygonę, którzy są powiązani ze sobą tzw. konfliktem tragicznym.. POSTAWIENIE TEZY.. Z jednej strony, król nie patrząc na jakiekolwiek powiązania .Kto miał rację, Antygona czy Kreon?. Antygona nie bała się śmierci z rozkazu władcy.Racje miał Kreon, czy Antygona?. Ponieważ podobnie jak bohaterowie muszę dokonać wyboru pomiędzy dwiema równorzędnymi racjami..

Król postąpił niegodziwie sprzeciwiając się boskim prawom.

Czy Antygona miała rację, sprzeciwiając się woli Kreona?ziemskie, kierując się rozumem oraz dobrem państwa, rozkazał pozostawić go bez pochówku.. Kreon sądzi, że bogowie również potępią duszę Polinika.. Nawet w rozmowie z Ismeną słowami ?Złymi dla synów niewiasty się brzydzę?, Kreon oświadcza, że nie chce, aby Antygona wyszła za jego potomka .. Antygona, czy Kreon ?. Krół Kreon zakazał pogrzebania zwłok Polinejkesa - brata Antygony.. Antygona karą śmierci za nieposłuszeństwo, a Kreon śmiercią żony Eurydyki i syna Hajmona za pychę i swoją dumę.Bez wątpienia Antygona kierowała się nie tylko swoimi racjami, ale także honorem swej rodziny, nad którą wisiało okrutne fatum.. Sugeruje Kreonowi niewłaściwość zakazu.. Nie są oni zmuszeni wybierać między dobrem… Czytaj dalej →Antygona i Kreon to bohaterzy tragedii antycznej autorstwa Sofoklesa.. Zadanie, które stoi przede mną - przyznanie racji którejś ze stron dramatu Sofoklesa - jest niezwykle trudne.. Przykładowe hipotezy.. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie, ustanowione przez bogów i ludzkie, które .Napisalem te prace by rozwieść się na temat kto miał racje w tragedii Sofoklesa pt. „Antygona" bohaterka tytulowa czy władca Teb- Kreon..

Uważam, że rację w sporze miała Antygona.

Zacznę od argumentów przemawiających za racją Antygony.Kto ma racje ?. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. 3,071 wizyt.. Powodem była .I Antygona i Kreon mają "swoje racje".. Po czyjej stronie leży słuszność.. Pierwszym argumentem, jaki chciałbym przestawić, jest to, iż Antygona nie miała wyjścia.Moim zdaniem Antygona i Kreon nie zachowali się wporządku wobec siebie oraz prawa.. Gdyby jednak postąpiła inaczej może ominęła by ją śmierć, ale z pewnością nie kara boska.. rozprawka zadanie dodane 29 września 2010 w Język polski przez użytkownika domcia ( 40 ) [Szkoła podstawowa] rozprawkaKreon i Antygona są najbardziej tragicznymi postaciami dramatu Sofoklesa pt."Antygona".. - rozprawka; 85% Rozprawka - Antygona - Twoja ocena decyzji Antygony o pogrzebaniu zwłok brata; 84% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka.Antygona pochodzi z rodu dotkniętego kiedyś klątwą.. Nie należy zapominać również o tym, że ciało zmarłej osoby należy pogrzebać z należnym mu szacunkiem i nie dopuścić do tego, aby stało się żerem .Kto miał rację - Kreon czy Antygona?. Sofokles, twórca „Antygony", przedstawił w swoim dziele konflikt dwóch racji: z jednej strony praw boskich, z drugiej tych ustanowionych przez człowieka..

- rozprawka +4 głosów.

Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. „Antygona".. Autor stawia głównych bohaterów : Antygonę , Kreona , Hajmona i Eurydykę w sytuacji wyboru .. Kreon jako władca państwa stojący na straży ustanowionych przez siebie prac, kieruje się poczuciem odpowiedzialności i sprawiedliwości.. Kreon natomiast, popełniając tragiczne zbłądzenie - czyli sprzeciwiając się prawom boskim, poddaje się działaniu Losu, który prowadzi go do klęski.Polinejkes był w dodatku jej ukochanym bratem, nie mogła więc posłuchać Kreona.. Sformułuj własne stanowisko i rozważ je w formie rozprawki.. Możliwe jest, że walka zbrojna jest jedyną drogą do uzyskania niepodległości.. Postaram się to udowodnić w poniższych argumentach.. Przedstawicielem pierwszej jest władca Teb, Kreon, obrońcą drugiej jest Antygona, córka Edypa, siostrzenica Kreona.Problem wynika z zakazu pochowania zwłok brata Antygony, Polinejkesa.87% Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.. Kreon ogłosił go zdrajcą kraju i nie pozwolił go pochować,zaś Antygona kochała swego brata i nie chcąc narazić się bogom,złamała zakaz władcy Teb.… Czytaj dalej →Kto miał rację?. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. - przemówienie.. Broniąc postawy AntygonyKto miał racje: Kreon czy Antygona?. Jego złość podsyca fakt, że Antygona nie żałuje swego postępku i nie błaga o przebaczenie.. Po pierwsze Kreon stosując prawa postąpił źle, że nie pozwolił na pochówek brata Antygony, bo każdemu zmarłemu należy okazać szacunek.W Antygonie Sofoklesa mamy do czynienia z konfliktem tragicznym , sprzecznością pomiędzy prawem ziemskim i boskim .. Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący.. WSTĘP 2.. W swojej pracy zastanowić mam się nad tym kto miał racje: Antygona czy Kreon.. Antygona wolała sprzeciwić się zakazowi Kreona, niż narazić się na gniew bogów.. Czy szczęście polega na pogodzeniu się z losem?. Nie zastosowała się do praw… Czytaj dalej → Dlaczego?. 82% Czy Twoim zdaniem kompromis między Antygoną a Kreonem był możliwy?. Ciężko jednoznacznie opowiedzieć się po jednaj ze stron.Kreon nie potrafił zrozumieć jej racji, bo kieruje się wyłącznie rozumem.. Ważne jest zdanie, które wypowiedziała Antygona ,,Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić", co znaczy, że nie ważne jak wielka jest wina Polinejkesa, ale to, że był kimś .Na samym początku „Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem.. Polinejkes, obok Ismeny to jedyny żyjący członek jej rodziny, z tego tez powodu Antygona stanowczo sprzeciwiła się rozkazowi władcy, który ogłosił Polinejka zdrajcą.W "Antygonie" Sofoklesa naprzeciw siebie zostają postawione dwie niemalże równorzędne racje.Jedna z nich broni prawa ludzkiego, druga zaś za nadrzędne uważa prawo boskie..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt