Antygona wypracowanie maturalne
Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy.. Wzorcowe wypracowanie maturalne: „Makbet" Szekspira to utwór o tym, jak żądny władzy człowiek drogą morderstwa przejmuje tron.Antygona (siostra Eteoklesa i Polinejkesa) żali się swojej młodszej siostrze Ismenie z powodu nieszczęść, jakie spadają na ich ród.. Utwór rozpoczyna się od dialogu dwóch bohaterów, nazywanego prologiem, informującego o treści utworu.. "Antygona" należy do początkowych utworów Sofoklesa.. Gdyby jednak postąpiła inaczej może ominęła by ją śmierć, ale z pewnością nie kara boska.. Dzieło to zalicza się do cyklu trzech tragedii greckich opartych na micie o rodzie Labdakidów.. Tak było również w tym przypadku, gdyż historię Antygony oparł na micie, opowiadającym dzieje rodu Labdakidów.„Antygona" Sofoklesa datowana jest na rok 442 p. n. e. Postaram się to udowodnić w poniższych argumentach.. Źródłem treści dramatu jest mit o Labdakidach, związany z historią Teb miasta położonego w Grecji, niedaleko Aten.Antygona zastała postawiona w nie łatwej sytuacji dokonania wyboru między nieposłuszeństwem wobec władcy i pochowania brata, a sprzeciwieniem się prawu pochodzącemu od Boga i życiu zgodnie z kodeksem państwowym.. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. Jego akcja toczy się już po śmierci Edypa, kiedy doszło do walk o tron pomiędzy Eteoklesem a Polinejkesem.Akcja utworu rozgrywa się w ciągu 24 godzin i jest ściśle związana z bra.Antygona rozmawia z siostra, Ismeną na temat rozkazu wydanego przez króla, Kreona..

Tematy maturalne z antyku.

Antygona postanawia pochować brata i prosi o pomoc siostrę.. Kiedy minęły dwa lata Eteokles nie chciał oddać władzy bratu.. Odpowiednie przygotowanie do wypracowania jest często kluczowe dla dobrego wyniku z tego egzaminu.. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii.. Wchodzi chór.Całe wypracowanie → Antygona - Spróbuj przemówić w obronie Antygony w oparciu o dramat Sofoklesa .. wypowiedzi po angielsku Henryk Sienkiewicz ignacy krasicki interpretacja j.w. goethe jak napisać wypracowanie jak pisać wypracowanie maturalne Jan kochanowski juliusz słowacki matura matura pisemna z angielskiego matura rozszerzona .Antygona wolała sprzeciwić się zakazowi Kreona, niż narazić się na gniew bogów.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Wypracowanie maturalne - rozprawka - nie sprawdza znajomości lektury, nie jest egzaminem z konkretnej książki, ale z umiejętności wykorzystania narzędzi, jakimi są różne formy wypowiedzi: streszczenie, opis, opowiadanie, interpretacja, analiza dzieła, a także wiedzy z historii i teorii literatury.Plik antygona wypracowanie maturalne.pdf na koncie użytkownika muyideen • Data dodania: 21 wrz 2018Matura 2017..

Jak sie piszę dobre wypracowanie maturalne o antygonie.

Antygonie bardzo zależy na pochówku brata, ponieważ - zgodnie z wierzeniami Greków - nie pogrzebanie ciała zmarłego uniemożliwiało mu podróż do Hadesu i skazywało go na wieczną .Wypracowanie maturalne, zarówno na egzaminie z historii jak i WOSu, stanowi aż 20% możliwych do zdobycia punktów!Własne doświadczenia, a także spotkania z kolejnymi rocznikami maturzystów potwierdzają, że ten element często zostaje pominięty w procesie przygotowania do egzaminu.Maturalne wypracowanie z historii to najważniejsza część matury z historii na poziomie rozszerzonym.. Jako przykładem posłuże się stwierdzeniem, że Antygona zdecydowała się pochować Polinika, ponieważ bardziej ceniła prawa boskie niż ludzkie.Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.. Język polski - Antygona i Król Edyp.. Jest to najlepiej punktowane zadanie w arkuszu.. Jako pierwszy na tronie zasiadł Eteokles.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Jest to więc konflikt między dwiema racjami - ludzką (ustanowioną prawem) i boską (dusza z niepochowanego ciała nigdy nie zazna spokoju).Streszczenie szczegółowe Prologos..

Pierwsze słowa, jakie padają z jego ust, świadczą o jego uległości w stosunku do Kreona.Wypracowanie maturalne o antygonie +1 głos.

Cechy eposu i świat jego bohaterów na przykładzie "Iliady" Homera.. Symbolika dziecka i jego postać pojawia się w wielu różnorodnych kontekstach.Tematy wypracowań maturalnych z poprzednich lat do czytania i pobrania, dla maturzysty, ucznia i nauczyciela, do druku na zajęcia i do ćwiczeń.Mimo, że Antygona wystąpiła przeciw prawu obowiązującemu w Tebach, uważam, że postąpiła słusznie, grzebiąc zwłoki swojego brata.. Wypracowanie zawiera 407 słów.. Prezentacja maturalna.. Motyw dziecka jest motywem który chętnie wykorzystuje się zarówno w sztuce jak i w literaturze.. Parodos - pierwsze wystąpienie chóru, wprowadzające do akcji.. Zasada decorum, czyli pisania tragedii stylem podniosłym.Antygona - pozostali bohaterowie Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. Nie należy zapominać również o tym, że ciało zmarłej osoby należy pogrzebać z należnym mu szacunkiem i nie dopuścić do tego, aby stało się żerem .Autor Sofokles żył w V wieku p.n.e., jest jednym z najważniejszych tragików antycznych.. Jego dzieła - Antygona, Król Edyp.. 1,489 wizyt.. Wzorcowe wypracowanie maturalne: „Makbet" Szekspira to utwór o tym, jak żądny władzy człowiek drogą morderstwa przejmuje tron.Plik antygona opracowanie maturalne.zip na koncie użytkownika xeavor7777 • Data dodania: 27 mar 2016Wypracowania Sofokles "Antygona" Opisy wypracowań: Motyw buntu i pogodzenia się z losem..

Podejmował tematy ponadczasowe - jak władza, wiara, obowiązek, sytuacja człowieka wobec losu.Dodaj wypracowanie; Dodaj ściągę ... Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona.

Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.. Synowie Edypa Polinejkes i Eteokles nie mogli się porozumieć w kwesti przejęcia władzy w Tebach, w końcu uzgadniają że każdy z nich będzie rządził naprzemiennie co 2 lata.. Antygona - streszczenie.. Nie mogła wybrać drugiego rozwiązania, gdyż przez resztę życia nękałyby ją wyrzuty sumienia.Matura próbna Operon 2018 POLSKI podstawowy: "Antygona" Sofoklesa na maturze z polskiego Odpowiedzi, pytania, arkusze 20.11.2018 Małgorzata Mrowiec 20.11.2018 Zobacz galerię (4 zdjęcia)2.. Postanowił on mianowicie z honorami obejść się z ciałem Etoklesa (obrońcy miasta), ale zakazał pogrzebu drugiemu z braci - Polinejkesowi (najeźdźcy).. Nie był to jednak zwykły zakaz - dotyczył pochówku brata Antygony - Polinika.. Stwórz ściągę .. Omów "Antygonę" Sofoklesa jako tragedię racji, wyodrębnij konflikt tragiczny, zdefiniuj pojęcie tragizmu.. Hajmon kocha także ojca.. Kobieta jako bohater literacki.Dziecko jako bohater literacki i temat malarski.. Wypracowanie omawia dwa motywy literackie: buntu i pogodzenia się z losem ,na postawie zestawienia postaw dwóch bohaterek antycznej tragedii Sofoklesa pod tytułem „Antygona".. Greckie tragedie [TESTY, KLUCZE ODPOWIEDZI] Katarzyna Sklepik 11.01.2017Wzorcowe wypracowanie maturalne: Charakteryzując Makbeta na podstawie danych fragmentów dramatu Szekspira, określ, na czym polega tragizm postaci i porównaj go z tragizmem bohatera ze znanego Ci dramatu antycznego.. Wsławił się wprowadzeniem trzeciego autora na scenę..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt