Wypracowanie antygona
*** Racje Kreona - Prawno ustawowe, pisane jest ponad zwyczajowe.. Postanowił on mianowicie z honorami obejść się z ciałem Etoklesa (obrońcy miasta), ale zakazał pogrzebu drugiemu z braci - Polinejkesowi (najeźdźcy).. Wchodzi chór.„Antygona" to antyczna tragedia grecka, autorstwa Sofoklesa.. Dla niej miłość do brata była najważniejsza.. Dominika Grabowska 22 sierpnia, 2013 II Gimnazjum, język polski No Comments.. Ismena próbuje jeszcze wzbudzić litość Kreona, przypominając mu o związku Antygony z jego synem.Wypracowania Sofokles "Antygona" Opisy wypracowań: Motyw buntu i pogodzenia się z losem.Wypracowanie omawia dwa motywy literackie: buntu i pogodzenia się z losem ,na postawie zestawienia postaw dwóch bohaterek antycznej tragedii Sofoklesa pod tytułem „Antygona".wypracowanie; antygona; zadanie dodane 5 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika kamilusia19922 (10) [Szkoła średnia] edycja 6 listopada 2010 przez użytkownika -KaI-Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Antygona postanawia pochować brata i prosi o pomoc siostrę.. ***Antygona reprezentuje prawo boskie,napisane, odwieczne.. Wypracowanie o Antygonie - tragicznej bohaterce starożytnego greckiego dramatopisarza - Sofoklesa.. Sztuka Powstała w 443 r.p.n.e w Atenach, tam też była po raz pierwszy wystawiona..

2011-01-30 18:55:50 Jakieś wypracowanie na temat higieny pracy przy komputerze?

Antygona jest tytułową bohaterką dramatu antycznego poety Sofoklesa.. Oprócz: Antygona proroctwo.. Jest ostatnią z rodu Labdakidów.. Użytkownicy szukali również w naszych zbiorach:Wypracowanie zawiera 411 słów.. "Antygona" przedstawia tragiczny konflikt władzy praw boskich i władzy jaką dają prawa ziemskie.. Kreon w oczach swoich poddanym może i zyskał szacunek, ale jestem pewien, że moralne zwycięstwo przypadło w tym konflikcie Antygonie.. tragos - kozioł; ode - pieśń), a sama tragedia wywodzi się z kultu boga winnej latorośli, Dionizosa.. Rozmowa i wyjawienie swoich planów Ismenie, przez Antygonę.. - Wróg kraju, zdrajca powinien być ukarany.Sofokles - Antygona - cechy tragedii klasycznej - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. Akcja tragedii ma miejsce w Tebach, którymi przed laty rządził Król Edyp.Wartości zawarte w dramacie Sofoklesa Antygona: wyższość praw boskich nad prawem ludzkim; prawa ustanowione przez bogów są nierozerwalne i nie można ich zmienić miłość między rodzeństwem; Antygona, aby pochować Polinejkesa była gotowa złamać prawo, sprzeciwić się królowi, a nawet ponieść.Całe wypracowanie →Antygona drażni władcę okazywaniem swojej królewskiej dumy, buty, chwilami lekceważenia..

Zna swoje obowiązki, wie, które wartości należy cenić,...Całe wypracowanie →Geneza tragedii greckiej.

Poza tym istniała zasada decorum, czyli stosowności, zharmonizowania wszystkich Antygona jako bohaterka tragiczna.. Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.Antygona zaś wyrasta na prawdziwą bohaterkę, kochającą siostrę, kobietę odważną i zdecydowaną pomimo tak młodego wieku.. Antygona jako bohaterka tragiczna.. Wypracowanie o Antygonie - tragicznej bohaterce starożytnego greckiego dramatopisarza - Sofoklesa.. Kreon ponosi całkowitą klęskę, przez swoje przekonania, które obróciły się przeciwko niemu.. 2013-09-14 14:57:39Antygona to główna postać tragedii antycznej, stworzonej Sofoklesa.. Możemy ją uznać za wzorzec tragedii klasycznej.Wypracowania Sofokles "Antygona" Opisy wypracowań: Motyw buntu i pogodzenia się z losem.. Poddanie się pierwszym z nich może prowadzić do tragedii, jednak zyskuje dla bohatera zwycięstwo za grobem, zwycięstwo moralne, etyczne, wieczne wsparte siłami bogów.Antygona czy Kreon - kto miał rację?. Odważna, dumna, wyniosła i pewna swych racji.. Ma osobowość pełną porywczości i wybuchowości, zdecydowania i energii, potrafi przekonywać ludzi do swojego punktu widzenia, nawet jeśli jest on niezgodny z obowiązującym rozkazem królewskim.Wypracowanie zawiera 411 słów.. Jest ona ucieleśnieniem ufności w boską sprawiedliwość oraz stalowej determinacji..

Akcja tragedii ma miejsce w Tebach, którymi przed laty rządził Król Edyp.Mam wypracowanie klasowe z Ani z zielonego wzgórza!

Sztuka Powstała w 443 r.p.n.e w Atenach, tam też była po raz pierwszy wystawiona.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Antygona - główna i tytułowa bohaterka tragedii; córka Edypa i Jokasty, jest dzieckiem kazirodczego związku.. Zacznij Antygona jest doskonałym przykładem tragedii klasycznej, ponieważ spełnia wszystkie wymogi stawiane temu gatunkowi.. Akcja tragedii ma miejsce w Tebach, którymi przed laty rządził Król Edyp.Wartości zawarte w dramacie Sofoklesa Antygona: wyższość praw boskich nad prawem ludzkim; prawa ustanowione przez bogów są nierozerwalne i nie można ich zmienić miłość między rodzeństwem; Antygona, aby pochować Polinejkesa była gotowa złamać prawo, sprzeciwić się królowi, a nawet ponieść… Całe wypracowanie →Dodaj wypracowanie; Dodaj ściągę .. Antygona jest postacią tragiczną o czym świadczy konflikt tragiczny, przed którym postawiona jest jej postać.. Antygona jako bohaterka tragiczna.. Obie postacie prześladuje fatum - zły los.Sofokles - Antygona - plan wydarzeń - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury..

Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.Aby znaleźć interesują Cię ściągę, prace czy też wypracowanie na temat: Antygona proroctwo.

Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Zakaz chowania Polinejkesa za zdradę, wydany przez .Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Ma do wyboru prawo boskie, czyli pochowanie .Antygona Sofoklesa jako przykład tragedii klasycznej „Antygona" Sofoklesa jako przykład tragedii klasycznej.. Antygona mimo sprzeciwu Ismeny podejmuje decyzję o pogrzebaniu zwłok brata.. Kiedy z rozkazu króla Kreona jej zmarły brat Polinejkes został skazany na wieczną tułaczkę i niemożliwość zaznania pośmiertnego spokoju, Antygona postanowiła sprzeciwić się .Antygona rozmawia z siostra, Ismeną na temat rozkazu wydanego przez króla, Kreona.. Kierowała się sercem, wyrażała interes jednostki.. Tak było również w tym przypadku, gdyż historię Antygony oparł na micie, opowiadającym dzieje rodu Labdakidów.Antygona ponosi fizyczną przegraną, ale duchowe (moralne) zwycięstwo, dzięki swoim przekonaniom.. Sztuka Powstała w 443 r.p.n.e w Atenach, tam też była po raz pierwszy wystawiona.. Wypracowanie o Antygonie - tragicznej bohaterce starożytnego greckiego dramatopisarza - Sofoklesa.. Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy.. Klasyczną tragedią rządziła zasada trzech jedności: czasu, miejsca i akcji.. Charakteryzuje ją niezwykła duma rodowa.. Ismena nie jest jej partnerką w łamaniu prawa.. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi.. - Najważniejszy dla władcy jest interes państwa a nie ,,zysk,, przyjaciół.. Siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii.. Termin „tragedia" znaczy dosłownie „pieśń kozła" (gr.. .Wypracowanie zawiera 411 słów..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt